Pavónia

V souladu s přírodou

Dnešní doba je uspěchaná a plná neustálého stresu, shonu a starostí. Není proto divu, že si občas každý potřebuje odpočinout a zrelaxovat nejen své tělo, ale i mysl. Naprosto ideální je spojit oboje v jedno. Zbavit se celodenní únavy a napětí a posílit ducha i tělo vám pomohou masáže. Umění odpočívat je totiž důležitou součástí zdravého životního stylu. Kromě relaxace má na naše zdraví vliv i správná výživa, které by měla být bohatá na zelené potraviny a na superpotraviny obsahující velké množství živin.

Svou nezastupitelnou roli má ale také to, co do svého těla dostáváte prostřednictvím kůže. Na mysli máme kosmetiku, která je nedílnou součástí našeho každodenního života, aniž si třeba leckdy uvědomujeme, v jak velké míře tomu tak je. Denní krémy, odličovače, pleťové vody, krémy na ruce, rtěnky, řaseny, sprchové gely, šampony se staly našimi nedílnými společníky. Kdo tak dbá o své zdraví, snaží se hledat alternativní cestu ve formě přírodní kosmetiky. Přírodní pleťová a tělová kosmetika je totiž výjimečná v tom, že její součástí nejsou žádné chemické složky, syntetická barviva a vůně, minerální oleje ani konzervační látky. Složena je naopak pouze z těch nejčistších a nejbezpečnějších ingrediencí pocházejících z jedinečného zdroje – z přírody. Unikátní přírodní péče o pleť přináší opravdu viditelné výsledky, obsahuje totiž spoustu výživných látek, vitamínů, minerálů, které dovedou s pletí naprosté zázraky. Poradí si i s nejrůznějšími problémy pleti dermatologického charakteru, se kterými se musíte potýkat. Ať už se jedná o kosmetickou řadu pro péči aknózní problematickou pleť či zralou pokožku s vráskami. Nezapomínejte ale ani na pokožku celého těla, také na ni se totiž projevuje stárnutí a vyskytují nejrůznější neduhy. Díky přírodní tělové kosmetice bude celulitida, povolená kůže či nerovnoměrná pigmentace minulostí.

Pomocí používání kvalitních přírodních kosmetických přípravků zregenerujete, revitalizujete, zpevníte, osvěžíte celé tělo a poskytnete mu dostatečnou hydrataci, která je pro krásnou a zdravou pokožku naprosto klíčová.

 

Články

Štítná žláza – záludný zloděj radosti ze života

Ani ti svědomitější z nás, kteří se o své zdraví starají, nemají štítnou žlázu na seznamu tělesných partií, kterým věnují pozornost. Právě proto nás může štítná žláza začít v tichosti a nepozorovaně obírat o radost ze života.

Proč nepozorovaně? Vytváří totiž potíže, které si s touto malou oblastí krku nedáváme dohromady. Obvykle si navíc myslíme, že ani nemáme proč s ní mít potíže – solíme mořskou nebo alpskou solí s jódem, občas si dáme rybičky. O svou štítnou žlázu se tedy staráme. Tak proč by měla mít problém?!


Nejen jód, ale i imunita!

Aby štítná žláza správně fungovala, potřebuje pravidelné dodávky jódu pro tvorbu hormonu. Jenže ty už nejsou problém. Díky obohacování potravin jódem, který se přidává např. do pečiva a řady dalších průmyslově vyráběných potravin, je Česká republika od roku 2002 oficiálně zemí, kde je příjem jódu na optimální úrovni, tedy ani málo, ale ani moc, což je důležité, protože i nadbytek škodí.

 

Problém je ale někde jinde: Proti správnému fungování štítné žlázy zakročuje naše vlastní imunita. Ta pak způsobí, že štítná žláza „jede“ nad normální výkon, nebo naopak hluboko pod ním. Oba výkyvy přitom znamenají značné potíže. Přehlédneme je přitom tím spíše, že nevznikají ze dne na den, ale plíživě se rozvíjejí celé měsíce a roky.


Nepodceňujte: U žen je porucha štítné žlázy osmkrát častější než u mužů!

Nenápadný pohon organismu

Proč tolik povyku kolem štítné žlázy? Protože se bez nadsázky dá označit za nástroj regulující chod celého našeho těla. Hormony, které vytváří, potřebuje každá jednotlivá buňka našeho těla, aby normálně fungovala. To znamená mimo jiné také to, že srdce bude bít pravidelně, jak má, nebo že naše ženské dny přijdou v dobu, kdy mají. Ano, i to řídí štítná žláza. A k tomu mnoho dalších věcí.


Když je hormonů málo…

... pak pohon organismu slábne. Což tak i doslova pocítíme. Máme pro vás výčet některých typických potíží. Pokud se jich s vaším stavem shoduje několik, je čas zauvažovat o vyšetření štítné žlázy.

 – Dlouhodobě jsme bez energie, snadno se každou aktivitou unavíme a často míváme pocit ospalosti přes den.

 – Je nám často zima, a to i za teplého počasí, přitom jako jediní v okolí nosíme svetr. Za skutečně chladného počasí máme větší problémy než ostatní.

– Nemůžeme zhubnout, přestože se o to poctivě snažíme. Nejde o jojo efekt, ale váha se prostě nehýbá z místa, ať se omezujeme, jak chceme, a k tomu cvičíme. To je jasný důkaz toho, že ve využití energie v těle je nějaký zásadní háček.

– Přibýváme na váze, přitom se nepřecpáváme a vlastně nevidíme žádný důvod k tomu, proč najednou vážíme více.

– Zapomínáme a už se nemůžeme na svou paměť spolehnout. Přitom dříve bývala lepší.

– Trápí nás stavy deprese a melancholie, dobrou náladu už vlastně ani neznáme.

– Máme nepravidelnou menstruaci nebo nemůžeme otěhotnět, přestože se o to snažíme.

– Trávení stávkuje, takže máme zácpu.

– Zlobí nás opakované bolesti kloubů a svalů.

– Trápení máme i s vlasy, které se snadno lámou, navíc jsou řídké. K tomu je kůže hrozně suchá a pokrytá šupinkami.

– Nepříjemné pocity na krku mohou vyvolávat pocit úzkosti nebo dechové nedostatečnosti.



Když je hormonů moc…

… pak jedeme na vyšší obrátky, než si naše tělo může dovolit. Je to tedy na úkor zdraví a potíže nás na to brzy upozorní.

– Ztrácíme na váze, což je věc, která je sice na první pohled velice žádoucí, jenže ji doprovází obrovská rizika pro zdraví, tím hlavním je srdeční kolaps.

– Máme velice rychlý puls, může to být až 100 tepů za minutu. Reálně pak hrozí riziko, že srdeční oběh náhle selže.

– Stálý neklid a podrážděnost nám bere veškerou radost ze života.–Oči vystupují a nepřirozeně se lesknou (ano, to jsou ty proslulé „basedowky“, ty nejsou mýtus, ale příznak zvýšené produkce hormonů).

– Ačkoliv nás neklid pohání k horečné činnosti, jsme ve skutečnosti malátní.

– Trápí nás třes rukou a vypadávání vlasů.

– Trávení nefunguje optimálně, proto máme potíže s lehkými, ale častými průjmy.

– Menstruační cyklus je nepravidelný.

– Hodně nás zlobí, že se silně potíme.



Jak vypadá vyšetření?

Štítná žláza se vyšetřuje ultrazvukem, což je zcela nebolestivé. Zvětšení štítné žlázy, které se objevuje typicky při snížení její funkce, ale odborník pozná i pohledem. Vidět naopak nejsou tzv. uzly ve štítné žláze. Mohou být zcela neškodné, ale určitý malý zlomek lékaři vyšetřují, zda nehrozí nebezpečí vzniku nádoru. Vzorek se odebírá tenkou jehlou, a to bezbolestně.



Pozor v těhotenství

Jak jsou hormony důležité pro náš, bez přehánění, každodenní „provoz“, stejně tak nepostradatelné jsou při vývoji dětí. A to už před narozením, především pro normální vývoj mozku. Proto je nutné, aby v pořádku byla matka, protože v první polovině těhotenství je plod závislý na správné funkci její štítné žlázy a ve druhé zase na tom, aby matka měla dostatek jódu v jídelníčku, dítě ho potřebuje pro svou vlastní štítnou žlázu. Ihned po porodu se také provádí zkouška, zda dítěti štítná žláza normálně funguje. Pokud by byl problém, dostane ihned umělé hormony. Bez nich by se jeho mozek nedokázal normálně vyvíjet a původně zdravé dítě by bylo duševně zaostalé a mělo by neurologické postižení.


Nemějte strach: U novorozence se provádí jednoduchá krevní zkouška. Vpich je v patičce a dítě nezatíží. Při poruše štítné žlázy dostane ale ihned náhradní hormony, které zachrání jeho normální vývoj.

V čem je také jód:

– mořské ryby a mořské plody

– mléčné výrobky (je to díky obohaceným krmným směsím, jód se z nich pak dostává i do kravského mléka) a také vejce

– ovoce hlavně třešně a višně, ze zeleniny špenát a brokolice

– z minerálek Vincentka a Hanácká kyselka



A nezapomínáme na selen!

– Ten totiž účinek jódu posílí.

– Nejvíce je ho přirozeně v mořských plodech, dále je v mase, ledvinách, játrech. Ale stejně dobře můžete nedostatek vyrovnat i doplňkem stravy. Selen podporuje také správnou funkci imunity, takže s ním chybu neuděláte.



Nejohroženější jsou děti

Zatímco u novorozenců se špatná práce štítné žlázy hned řeší, poruchy funkce, které u dětí vzniknou později, mohou uniknout pozornosti. Je to tím, že projevy špatně pracující štítné žlázy jsou u nich často dost nenápadné. Přitom mohou zbrzdit vývoj mozku, a to až natolik, že jejich IQ může být v dospělosti v krajním případě až o 10 bodů nižší. Jenže my jako rodiče nic nevidíme a jen si říkáme, že z toho kluka nic nebude, protože se zkrátka čím dál hůř učí.



Jak se poruchy štítné žlázy projeví u dětí?

– Může mít potíže udržet pozornost a soustředit se, horší je paměť.

– Růst neodpovídá normálnímu vývoji.

– Dítě bývá bez nálady a zájmu o nějakou činnost.

– Přibývá na váze příliš nebo naopak moc málo.

– Puberta se může výrazně opozdit.

– Vlasy jsou bez lesku, kůže nápadně bledá.

– Někdy si může dítě stěžovat na nepříjemné pocity na krku. Například si nerado zapíná oblečení sahající přes krk, to bychom neměli brát na lehkou váhu, že si dítě vymýšlí.



Kam na vyšetření?

Nejdříve se domluvíme s dětským lékařem, který má k dispozici veškeré zdravotní záznamy dítěte a nejlépe pozná, zda se jeho vývoj začal odchylovat od normálu. Pokud uzná vaše podezření za oprávněné, pošle vás pak na vyšetření k dětskému endokrinologovi. Možnosti léčby jsou rozmanité a dítěti pak umožní normální vývoj bez postižení. Dobrá zpráva je, že čím je dítě mladší, tím rychleji při správné léčbě potíže ustupují.


Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

 

K čemu máme mořského koníka a madli? 

5. 2. 2011

Mořský koník – hipokampus, a mandle – amygdala jsou dvě důležité součásti limbického systému. Limbický systém je částí velkého mozku, která  se účastní řízení tělesných funkcí (dýchání, zvýkání, polykání, slinění, vyprazňování a sexualní aktivity). Je také sídlem paměti a zdrojem motivací a emocí (vzteku, agrese, žízně, odporu, potěšení, libých pocitů). Hipokampus i amygdala se nacházejí ve střední části laloku spánkového. Porušení hipokampu vede ke ztrátě schopnosti se učit a pamatovat si, zpracovávat vjemy a k porušení schopnosti prostorové orientace. Při porušení amygdaly naopak dochází ke ztrátě schopností rozlišovat emotivní náboj věcí. Rozpoznávání a reakce na podněty spojené s amygdalou jsou velmi pohotové a předbíhají reakce rozumové. Pomocí moderních zobrazovacích metod bylo potvrzeno, že amygdala má podstatný vliv na duševní stav člověka a souvisí s mnoha jeho psychickými poruchami.

 

Inhalační Solná jeskyně | Solná jeskyně pro děti | Solná mlha | Šungitová komnata | Relaxační křeslo | EEG biofeedback | Fotoepilace | Fotoomlazení | EEG vyšetření | Feng Shui | Homeopatie | Bachova květová terapie | Meditace v solné jeskyni | masáže | Cvičení pro těhotné | Solná mlha | Archetypální tatot | Tarotová škola | Rozbor osobnosti – numerologie | Rodinné konstelace | Ametystové geody a dekorační Achát | Vitaminové doplňky stravy

Kontakt

UPOZORNĚNÍ:
Od 16.7.2022 prodejna na adrese Orlí 16, Brno  UZAVŘENA. 
Od  18.7.2022 otevřeno nové výdejní místo pro www.awashop.cz
na adrese Orlí 3, Brno (prodejna dětského oblečení).

 

AWA relaxační centrum, prodejna zdravé výživy

RAZAT STYLE CZ, spol. s r. o.

Orlí 16, 1. patro                      Dům u Kamenné panny
602 00 Brno

Tel.: 542 222 220, 731 430 393


E-mail:
info@awarelaxcentrum.cz

www.awashop.cz

REZERVACE MÍST
tel.: 542 222 220, 731 430 393

3D prohlídka


Otevírací doba:

Do 1.4. 2022
Po  - Pá:  9:00 - 18:00
So, Ne: ZAVŘENO

 

Změna otevírací doby od 1.4.2022
Po - Pá 10:00 - 18:00

Bezdrátové připojení ZDARMA

Elis dance sport

© AWA Relaxační centrum Brno, fotoepilace, masáže, solná jeskyně, TianDe, meditace, EEG biofeedback